|  | 

Inne

Owczarek środkowoazjatycki – kompan dla odpowiedzialnych ludzi.

img-responsive

Psy ras dużych zwykle już swoim gabarytem budzą szacunek i respekt wśród ludzi. Owczarki środkowoazjatyckie zostały tak ukształtowane, aby były z nich świetne psy stróżujące. Jednak kiedy rasa ta dotarła do Europy wiele osób postanowiło spróbować przyzwyczaić zwierzęta te do “rodzinnego” trybu życia/ Niestety większość prób trzymania psów z grupy molosów w małych mieszkaniach kończy się zaburzeniami behawioralnymi i oddaniem psa do schroniska, dlatego owczarek lepiej będzie czuł się jako stróż domu jednorodzinnego.

Owczarek środkowoazjatycki, czyli pies nie dla każdego!

Jeśli zaraz po wprowadzeniu małego szczeniaka do domu właściciel będzie mu pozwalał na nietolerowane zachowania to istnieje duża szansa, że zwierzak kiedy dorośnie również będzie zachowywał się nieakceptowalnie. W związku z tym opiekun owczarka środkowoazjatyckiego musi być nie tylko miłośnikiem czworonogów, ale też zrównoważonym człowiekiem, który posiada doświadczenie w opiece nad psami o silnym charakterze. Oczywiście można też skorzystać z porad szkoleniowców i behawiorystów, ale sam właściciel powinien być osobą konkretną i zdecydowaną.

Jak poradzić sobie z dużym psem o silnym charakterze?

Wszystkie psy, które mają w sobie korzenie zwierząt pasterskich i stróżujących nie są łatwe do wychowania. Jednak poskromienie olbrzyma bywa możliwe. Trzeba włożyć sporo energii i czasu, ale okazuje się, że owczarek środkowoazjatycki może być nawet przyjacielem dzieci! Psy te z reguły dla swojej rodziny są bardzo przyjacielskie, potulne oraz ufne. Natomiast ze względu na duży instynkt terytorialny bronią domu przed obcymi ludźmi i innymi zwierzętami. W związku z tym warto na bramie wywiesić tablicę, aby niepowołani goście wchodzili bez zaproszenia tylko na własną odpowiedzialność.

owczarek-srodkowoazjatycki-kompan-dla-odpowiedzialnych-ludzi

ABOUT THE AUTHOR