|  | 

Wypoczynek

6 najlepszych klasztorów cysterskich w Polsce

img-responsive

Zakon cystersów jest jednym z najbardziej popularnych zakonów wśród Europejczyków. Historia Zakonu Cystersów sięga roku 1098, kiedy to wspólnota została założona przez francuskich mnichów. Bernarda, w pobliżu Cîteaux, gdzie mnisi żyli i pracowali w sposób całkowicie samowystarczalny. Wspólnota na Górze św. Bernarda stała się niezależna i znana była jako Zakon św. W 1217 r. wspólnota przeniosła się do nowego miejsca, zwanego Clairvaux.

Polska jest drugim co do popularności celem podróży cystersów. Obecnie w Polsce znajdują się cztery klasztory cysterskie. Są to:

1. Opactwo w Podgórzu

2. Opactwo w Kiejskowie

3. Opactwo w Długoszynie

4. Opactwo w Świętym Przedmieściu

W tym artykule opowiemy o 10 najlepszych klasztorach cysterskich w Polsce.

1. Opactwo w Podgórzu

Opactwo Podgórskie zostało założone w 1894 r. przez Zakon Cystersów. Znajduje się ono w mieście o tej samej nazwie, położonym we wschodniej części kraju. Całkowita powierzchnia klasztoru wynosi 8 hektarów. Architektura kompleksu oparta jest na cysterskim stylu architektonicznym.

Obecnie w opactwie mieszka 7 mnichów. Opatem jest ksiądz Krzysztof Wronki. Pracuje on w nim od 2013 roku. Klasztor otoczony jest dużym lasem. Wokół opactwa dostępnych jest wiele szlaków turystycznych.

2. Opactwo w Kiejskowie

Opactwo w Kiejskowie zostało założone w 1480 roku i znajduje się we wsi o tej samej nazwie. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi 10 hektarów. Opactwo jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor jest zbudowany w stylu gotyckim i został wzniesiony według planów architekta Konrada Schwaigera.

Obecnie w opactwie mieszka 9 mnichów. Opatem klasztoru jest ksiądz Paweł Szkodziński. Pracuje tu od 2004 roku. W klasztorze znajduje się biblioteka licząca ponad 30 000 woluminów.

3. Opactwo w Długoszynie

Opactwo Długoszyńskie znajduje się na północy kraju. Zostało założone w 1360 roku. Obecnie w klasztorze mieszka 8 mnichów. Opatem jest ksiądz Jarosław Świercz. Pracuje tu od 1997 roku. Klasztor otoczony jest dużym lasem. Dla zwiedzających dostępne są szlaki turystyczne.

4. Opactwo na Świętym Przedmieściu

Opactwo Święte Przedmieście znajduje się w mieście o tej samej nazwie. Klasztor został założony w 1140 roku i znajduje się w pobliżu jeziora Równa. Obecnie w klasztorze mieszka 5 mnichów. Opatem klasztoru jest ksiądz Paweł Szymański. Pracuje w nim od 2014 roku. Klasztor otoczony jest dużym lasem.

5. Opactwo w Chlebowie

Opactwo w Chlebowie zostało założone w 1285 roku. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi 8 hektarów. Położone jest w centrum miasta o tej samej nazwie, które znajduje się w północnej części kraju. Klasztor został założony przez zakon cystersów. Obecnie w opactwie mieszka 4 mnichów. Opatem klasztoru jest ksiądz Stanisław Giermak. Pracuje on w klasztorze od 2003 roku. Klasztor otoczony jest dużym lasem.

6. Opactwo w Zawichoście

Opactwo w Zawichoście zostało założone w 1246 roku. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi 6 hektarów. Znajduje się ono w mieście o tej samej nazwie, położonym w centralnej części kraju. Klasztor został założony przez zakon cystersów. Opatem klasztoru jest ksiądz Jacek Skroch. Pracuje on tam od 2015 r.

 

6-najlepszych-klasztorow-cysterskich-polsce

ABOUT THE AUTHOR