|  | 

Wypoczynek

Historia Belgii – Przewodnik dla początkujących

img-responsive

Belgia to kraj o zróżnicowanej kulturze i historii. Każde miasto w Belgii jest wyjątkowe i ma swoją własną historię. Belgia była kiedyś królestwem w Europie i Holandii. Ma bogate dziedzictwo kulturowe i dobrze rozwiniętą gospodarkę. Znajduje się tu również kilka uniwersytetów, które zaliczane są do najlepszych na świecie.

Belgia jest położona między Morzem Północnym a Alpami i graniczy z Holandią, Luksemburgiem, Niemcami, Francją i Morzem Północnym. Jest to jedyny kraj na świecie, w którym językami urzędowymi są francuski i niderlandzki.

Belgia liczy około 11 milionów mieszkańców, a językiem urzędowym jest niderlandzki. W rzeczywistości większość mieszkańców Belgii mówi po niderlandzku. Jest to jeden z najbardziej zurbanizowanych krajów na świecie. Jest to również kraj o wysokim dochodzie, z PKB na mieszkańca wynoszącym około 33 000 USD (USD).

Belgia jest jedynym krajem na świecie, który posiada region o nazwie Walonia. Jest to również kraj dwujęzyczny. Większość Belgów jest wyznania rzymskokatolickiego i posługuje się językiem francuskim jako pierwszym językiem. Francuski jest używany w administracji państwowej, a większość mieszkańców kraju mówi po francusku.

Belgia jest bardzo popularnym celem wycieczek turystycznych. Atrakcje turystyczne tego kraju to Brugia, Gandawa, Antwerpia i Bruksela. Miasto Brugia jest znane jako Wenecja Północy. Słynie również ze średniowiecznych budynków i Ołtarza Gandawskiego, który jest najstarszym obrazem na świecie. Miasto Gandawa jest również popularnym celem wycieczek turystycznych.

Region Flandrii słynie z obrazów i rzeźb Petera Paula Rubensa. Innym słynnym belgijskim miastem jest Antwerpia. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Europie i jeden z głównych portów. Jest także siedzibą przemysłu diamentowego. Miasto Bruksela jest również bardzo znanym ośrodkiem turystycznym. W mieście tym znajduje się główna siedziba Unii Europejskiej.

Belgia jest jednym z najbogatszych krajów świata. Ma niski wskaźnik przestępczości, a jej rząd jest stabilną demokracją.

Belgia jest nowoczesnym i rozwiniętym krajem o dobrze rozwiniętej gospodarce. Kraj ten ma rozwiniętą infrastrukturę.

Belgia ma doskonały system opieki zdrowotnej i rozwinięty przemysł medyczny. Jest to również kraj spokojny, o dobrym systemie politycznym. Rząd jest stabilny, a ludzie są przyjaźni.

Belgia jest krajem dobrze rozwiniętym i należy do Unii Europejskiej. Jest także członkiem NATO. Jej stolicą jest Bruksela.

Historia Belgii sięga czasów Imperium Rzymskiego. Obszar dzisiejszej Belgii był częścią Imperium Rzymskiego. W IX wieku Frankowie najechali te tereny i przejęli nad nimi kontrolę. W XIII wieku hrabstwo Flandrii stało się niezależnym państwem.

Do 1830 r. Belgia była republiką, a później monarchią. Pierwszym królem Belgii był Leopold I. Był on synem Leopolda II, który był królem Belgów i wielkim księciem Luksemburga. Leopold I urodził się w mieście Leuven. Był pierwszym królem Belgów, a także pierwszym cesarzem z rodu Sachsen-Coburg i Gotha.

Po Leopoldzie I kolejnym królem Belgii był Leopold II, który również był królem Belgów. Był on drugim synem Leopolda I. Urodził się w mieście Liège. Był najdłużej panującym monarchą Królestwa Belgii, a także ostatnim cesarzem z rodu Sachsen-Coburg i Gotha.

W 1830 r. Belgia stała się monarchią, a obywatele mieli wybór między królem Leopoldem II a księciem Wilhelmem Orańskim. Wybrano Leopolda II. Był on pierwszym królem belgijskim wybranym przez naród. Pierwszy parlament został powołany w 1831 roku.

Król Leopold II był człowiekiem obdarzonym wieloma talentami. Był wielkim artystą, pisarzem, muzykiem, malarzem i matematykiem. Jest również twórcą Wolnego Państwa Kongo, którym rządził w latach 1885-1908.

Król Leopold II jest również znany ze swojej działalności charytatywnej. Ufundował szpital w Louvain oraz kościół St. Pierre de Dieu w Brukseli. Pomagał też ludziom, dając im pracę i ziemię.

Belgia uzyskała niepodległość w 1831 r.

historia-belgii-przewodnik-dla-poczatkujacych

ABOUT THE AUTHOR