|  | 

Wypoczynek

Dlaczego warto odwiedzić Gniezno?

img-responsive

Gniezno to miasto w Polsce, które jest położone na lewym brzegu Wisły. Miasto to było niegdyś stolicą dynastii Piastów. Najstarsze części miasta pochodzą z IX wieku.

Mówi się, że miasto zostało założone w VII wieku przez słowiańskiego władcę Mieszka I, potomka Ptolemeusza. Historia miasta sięga połowy VIII wieku, kiedy to Mieszko I wybudował pierwszy kościół chrześcijański. W rękach Piastów miasto pozostawało aż do XII wieku. W tym czasie miasto stało się siedzibą arcybiskupa. Miasto słynęło z klasztorów i kościołów. Do słynnych kościołów należy kościół św. Piotra i Wawrzyńca oraz katedra.

Nazwa miasta wywodzi się od polskiego słowa “gniew”. Oznacza ono wściekłość lub gniew. W XVII wieku miasto zostało zaatakowane przez wojska szwedzkie. Szwedzi odbili miasto z rąk polskich. W 1702 r. miasto zostało zdobyte przez wojska rosyjskie i pozostawało pod ich kontrolą do 1807 r.

Obecnie Gniezno jest popularnym ośrodkiem turystycznym i można je odwiedzić podczas następnej podróży do Polski.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

W Gnieźnie znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Są to mury miejskie, katedra rzymskokatolicka, Zamek Królewski, rynek, kościół św. Mikołaja, kościół św. Michała i muzeum.

Mury miejskie

Mury miejskie to jedna z głównych atrakcji miasta. Mury zostały zbudowane przez króla Polski Bolesława I w XIII wieku. Jest to symbol historii i kultury miasta.

Katedra rzymskokatolicka

Katedra Najświętszej Marii Panny i św. Wawrzyńca została zbudowana w XIII wieku. Jest to jedna z najciekawszych budowli Gniezna. Budynek posiada unikalny styl architektoniczny.

Zamek Królewski

Ta budowla to kolejne ciekawe miejsce do zobaczenia w mieście. Został zbudowany przez dynastię Piastów w XIII wieku.

Rynek

Jest to serce miasta i doskonałe miejsce na odpoczynek. Znajduje się tu wiele restauracji i pubów oferujących wyśmienitą kuchnię. Jest to również miejsce, gdzie można zobaczyć miejscową ludność i targ.

Kościół św.

Jest to najstarszy kościół w Gnieźnie. Został zbudowany w XI wieku. Poświęcony jest patronowi miasta.

Muzeum

Jest to największe muzeum w mieście. Muzeum jest dobrze zaprojektowane i zawiera wiele interesujących eksponatów.

Wnioski:

Wymienione powyżej miejsca to jedne z najważniejszych obiektów do odwiedzenia w Gnieźnie. Jeśli jesteś fanem zabytków, to jest to odpowiednie miejsce dla Ciebie. Jeśli więc odwiedzasz to miasto, koniecznie odwiedź te miejsca.

 

dlaczego-warto-odwiedzic-gniezno

ABOUT THE AUTHOR