|  | 

Basen

Pielęgnacja basenu ogrodowego – poziom chloru w basenie

img-responsive

Będąc szczęśliwymi posiadaczami domu z ogrodem na pewno lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Gwarantuje to odpoczynek, który moż równać się wyjazdowi na działkę, albo nawet na urlop. Dobrze zaaranżowane podwórko z wieloma atrakcjami, które pomogą nam spędzić wolny czas w sposób jaki lubimy to prawdziwy skarb. Szczególnie porą letnią korzystamy z uroków spędzania czasu wolnego wśród zieleni i kwiatów, lub na tarasie, opalając się lub organizując grilla z przyjaciółmi. Dobrym sposobem na spędzanie upalnych dni jest korzystanie z basenu ogrodowego. Taka rozrywka jest wymarzona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Możemy schładzać nasze ciała wtedy kiedy chcemy i jak długo mamy ochotę.

Prosta pielęgnacja basenu ogrodowego

Jeśli posiadamy już basen lub poważnie zastanawiamy się nad jego zakupem, musimy wiedzieć kilka podstawowych informacji o tym jak o niego dbać. Chcemy przecież, aby kapiele w nim były bezpieczne dla naszego zdrowia, a woda wyglądała zawsze jakby była świeżo napełniana. Naszym celem powinno być uniknięcie rozwoju mikroorganizmów, które będą się w takim basenie rozmnażać, bo mają ku temu sprzyjające warunki nawet gdy basen jest przykryty. Warto więc zastosować środki specjalnie przeznaczone do zwalczania ogranizmów takich jak glony, bakterie i grzyby, zawierające odkażający chlor.

Jaki utrzymywać poziom chloru w basenie

Wiemy już co mają zawierać środki, które pomogą nam utrzymać naszą wodę w dobrym stanie, ale wciąż nie wiemy jak je dozować i jakie powinno być stężenie chloru w basenie i jaki chlor do basenu ogrodowego mamy zazstosować. To bardzo ważne i uzależnione jest od kilku czynników. Warto jest zaraz po zmontowaniu basenu, umyciu go, napełnić go wstępnie wodą i obserwować jakiś czas. Gdy dodamy dawkę chloru jaką przyjmiemy za odpowiednią, nadal nie będziemy pewni, że wszystko jest w porządku. Zachowanie się wody w basenie, jej zmiany koloru, mętności i tym podobne uzależnione są również od właściwości fizykochemicznych wody, którą jest napeniany basen. Objawem, który nas powinien niepokoić jest mętna woda w basenie. Oznaczać może podwyższone stężenie chloroamin, albo zbyt twarda woda. Widzimy więc, że oprócz glonów istnieją również inne powody, które sprawiają, że woda jest niezdatna do kąpieli. Po obserwacji wody powinniśmy dojść do wniosku ile chloru do basenu musimy zaaplikować.

Gdy już mamy chlor w basenie. Biała woda w basenie

Wydaje nam się, że dodaliśmy do wody odpowiednią ilość chloru. Woda jednak robi się nieklarowna, brak jej przejrzystości. Mleczna woda w basenie może oznaczać, że jest w niej za dużo koagulantów, czyli związków aluminium. Są one powszechnie stosowane do oczyszczania wody wodociągowej. Przypadek ten może mieć miejsce głównie, gdy korzystamy z wody dostarczanej przez spółkę wodociągową. Jeśli jednak badania wykażą brak związków glinu (aluminium) w wodzie, a naszym problemem wciąż pozostaje biała woda w basenie to pewnie wina zbyt wysokiego pH wody dopływającej do basenu, czyli świadczy to o tym, że jest ona zbyt twarda. Warto ustawić pH na nieco niższe, najlepiej na obojętne i przefiltrowywać wodę tak długo, aż problem białej wody zniknie. Ten problem możemy mieć, gdy do basenu dostarczamy wody pochodzącej z naszego własnego ujęcia na przykład studni. Często bywa, że woda pod ziemią wymywa duże ilości minerałów, co sprawia, że woda staje się twarda. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, zanim zaczniemy korzystać z naszego basenu, aby nasze kąpiele i zabawy były bezpieczne.

pielegnacja-basenu-ogrodowego-poziom-chloru-basenie

ABOUT THE AUTHOR