|  | 

Wypoczynek

Gdzie na weekend z dziećmi w województwie Lubelskim

img-responsive

Województwo lubelskie jest czwartym co do wielkości województwem w Polsce i zajmuje powierzchnię 995,1 km2. Województwo graniczy od północy z województwem pomorskim i warmińsko-mazurskim, od wschodu z Prusami Zachodnimi, od południa z województwem świętokrzyskim i opolskim, a od zachodu z województwem kujawsko-pomorskim. W skład województwa wchodzą części historycznych regionów Małopolski i województwa łódzkiego.

Województwo lubelskie znane jest również jako województwo lubelskie. Województwo położone jest na Wyżynie Lubelskiej, wzdłuż rzeki Bug, w środkowej części województwa. Jego stolicą jest Lublin. Województwo lubelskie jest podzielone na 17 powiatów.

Powiaty województwa lubelskiego:

Gmina Aleksandrów

Gmina Czermin

Gmina Góra

Gmina Łęczna

Gmina Łomnica

Gmina Skwierzyna

Gmina Trzcianka

Gmina Włoszakowice

Gmina Wilków

Gmina Zalewo

Gmina Ziemiańsk

Gmina Zator

Gmina Zielonki

Gmina Złotniki

Gmina Żórawina

Gmina Żychlin

W skład województwa lubelskiego wchodzi także 6 gmin miejskich: Lublin, Miechów, Puławy, Radzyń Podlaski, Równe i Turobin.

Województwo lubelskie znane jest z pięknych i malowniczych miejsc, które co roku przyciągają wielu turystów. Oto niektóre z najbardziej znanych miejsc, które warto odwiedzić:

Zamki w Lublinie

Zamek Lubelski to średniowieczny zamek znajdujący się na Starym Mieście w Lublinie. Zamek został zbudowany w XIV wieku, kiedy miasto znajdowało się pod panowaniem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych zamków w Europie.

Obecnie pełni funkcję muzeum i jest atrakcją turystyczną. W zamku można obejrzeć różne wystawy, w tym wystawę poświęconą historii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Znajduje się tu także unikatowa kolekcja najstarszych i najrzadszych książek, monet, biżuterii i obrazów.

Kościoły w Lublinie

Lublin słynie także z dużej liczby słynnych kościołów w mieście. Kościoły te zostały zbudowane w różnych okresach i stylach. Do najpiękniejszych i najpopularniejszych należą kościoły Zakonu Karmelitów, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i Kościół św.

Przyroda w Lublinie

W Lublinie znajduje się również wiele atrakcji przyrodniczych. Do najpopularniejszych z nich należą: ścieżka przyrodnicza w Żychlinie, Szlak Kujawsko-Pomorski oraz Lasy Lachowickie. Ścieżka zaczyna się w Lublinie, a kończy w Olsztynie. Obejmuje tereny takie jak rezerwat przyrody, las i kilka stawów.

W regionie znajduje się wiele szlaków turystycznych. Popularnym szlakiem jest Przełom Pilicy. Jest to kanion, który został utworzony przez rzekę Pilicę. Wzdłuż rzeki prowadzi utwardzona droga, którą można przejść pieszo lub przejechać rowerem. Wąwóz ma długość 1,5 km.

Inne ciekawe miejsca

W województwie lubelskim jest także wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z najpopularniejszych jest miasto Lublin. Jest ono położone nad brzegiem rzeki Bug. Miasto ma bogatą historię i dziedzictwo kulturowe. Lubelskie Stare Miasto jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Znajduje się tu również Muzeum Narodowe Lubelskie.

Innym popularnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Zamek Lubelski. Jest to największy zamek w kraju. Został zbudowany w XIII wieku i był kilkakrotnie odnawiany. W zamku znajduje się także kilka muzeów.

 

weekend-dziecmi-wojewodztwie-lubelskim

ABOUT THE AUTHOR